KNIHAŘSKÉ PRÁCE

přes zpracování dat

po hotovou knihu

Tisk - služby Knihařské práce

Vytiskneme celé knihy

Slušná tiskárna (a do tohoto výčtu spadá i tiskárna Geoprint v Liberci) vás nepošle do háje ani s tiskem knihy.

Ano! Geoprint si poradí i s vynálezem Johana Gutenberga. Tedy samozřejmě v modernější podobě. Přece jen již nepíšeme na začátku letopočtu čtrnáctku...

Máme jasno

Už jsme si ujasnili, v jaké podobě nám máte donést do tiskárny v Liberci tiskové podklady, aby byl tisk kvalitní a podle vašich (a našich) představ.

Také již víte, jaké barvy, papíry a metody práce liberecká tiskárna Geoprint nabízí. Poslední odstavce článku pak pojednávaly o vazbách, bez které se pořádná „bichle" přece jen neobejde.

Knihařské práce

knihařské práce

Liberecká tiskárna Geoprint nabízí kompletní službu. Od nejmodernějšího CtP zpracování dat až po finální knihařské práce, jako je snášení, falcování, vysekávání, vrtání nebo laminování. Zase na vás mluvíme (tedy vlastně píšeme) latinsky? Tak postupně:

CtP zpracování

Zkratka CtP znamená v angličtině Computer to Plate. Tedy česky z počítače na desku. Při této technologii je obraz vytvořený v počítači vyveden přímo na tiskovou desku. Jde o přímý osvit tiskové desky z počítačových dat.

Při CTP je z tisku vyřazen původní krok (přenos obrazu filmu na tiskovou desku), čímž se eliminuje potřeba filmu a vývojářských chemikálií a zvyšuje ostrost a detail. CTP zabraňuje potenciálním ztrátám kvality, které se mohou vyskytnout během zpracování filmu, včetně jeho poškrábání a změnám v expozici.

Desky se vyrábí za méně času, jsou konzistentnější a za nižší cenu. CTP může také zlepšit registraci a opakovatelnost obrazu oproti tradičním metodám.

Gutenberg by nestačil zírat.

Snášení

Snášení je seřazení všech složených archů knihy včetně předsádek a příloh do knižního bloku podle pořadí stran pomocí signatur.

Falcování

Při falcování je papír skládán na výsledný formát. Například A4 lze falcovat na harmoniku 1/3. Nebo je při falcování papír jednoduše přeložen.

Bigování

viz falcování, ale u silnějších gramáží je potřebné jiné , údernější zařízení.

Vysekávání, vrtání

Vrtají se otvory pro založení tiskoviny například do šanonu, nebo zavěšení na háček v kanceláři na zeď. Výsek se provádí pomocí výsekové raznice. Lze tak například vytvořit hmatník, netradiční (zprohýbaný, ozubený) okraj stránek či kulaté rohy, nebo co vás napadne.

Laminování

Laminování při výrobě tiskovin znamená pokrytí povrchu tiskoviny polypropylenovou či polyesterovou fólií. Povrch pak má vysokou mechanickou odolnost a dobře odolává vlhkosti. Fólie může být lesklá nebo matná.

Naše výbava

Naše knihárna v tiskárně Geoprint v Liberci je vybavena snášecí a šicí linkou, která je schopna tvořit vazby V1, v případě potřeby i se závěsnými očky. Na vazby V2 používáme lepící linku.

Dále tu máme vrtačky papíru, falcovací stroj, trojřez, výsekové stroje, stroj na spirálovou vazbu, a stroj na perforaci a výsek děr pro kalendářovou vazbu, nesmíme zapomenout na laminátor.

A teď jsem si vzpomněl na knihařský řezací stroj. Ten je nejhlavnější a nejvíc vytížený.

Asi tam ještě pár stroječků a udělátek bude, ale teď si právně na žádná nevzpomínám a jsem línej to jít zkontrolovat.

  spolehlivá virma