Noviny

Tisk novin, zpravodajů a časopisů
Vzpomínáte si ještě na dobu, kdy k ranní kávě neodmyslitelně patřily aktuální noviny? Samozřejmě čerstvě vytištěné těsně před ranním kuropěním, ještě teplé z rotačky – stejně teplé, jako k té kávě podávané pečivo. Pokud si na tuto dobu opravdu vzpomínáte, pak patříte spíše ke starší generaci pamětníků doby, do které by lépe zapadl Jára Cimrman, než dnešní omladina.

Ale i v dnešní době rychlých informací z novin televizních a internetových má tisk novin své opodstatnění. A i když byl s příchodem televize a později i internetu již několikrát proklamován konec tisku novin (a tisku periodik obecně), jsou tu noviny s námi i nadále.

Na tisk novin s ofsetem
Za doby, kdy se noviny tiskly knihtiskem, bylo třeba vysázet celé stránky ručně po jednotlivých písmenkách. Od konce 19. století se již noviny tisknou tiskem rotačním. Posledních sedmdesát let pak rotačním i archovým ofsetem.

Sazba se dnes již samozřejmě provádí na počítači. Kdo by se mordoval a sázel písmenka ručně, když na to máme chytré mašiny, které nám práci značně usnadní a urychlí (což si dnešní doba ostatně žádá). Výroba novin je vysoce automatizovaná. Automatizovat jde i skládání novin a vkládání příloh a letáků.

Kvůli velké rychlosti, kterou papír tiskovým zařízením prochází, jsou při výrobě novin kladeny velké nároky na tiskové stroje. Do kvalitního tiskového stroje můžeme poslat na tisk noviny jak v nákladu kolem několika kusů, tak i miliónové náklady celostátních deníků pro širokou veřejnost a tisková mašina si s tím vždy poradí.

Novinové formáty
České i evropské noviny se nejčastěji tisknou ve formátech historií a tradicí prověřených pro danou oblast nebo zemi. To ale neznamená, že bychom si v liberecké tiskárně Geoprint neporadili při výrobě novin s různými formáty. Vyjdeme vstříc i s méně standardními požadavky na tisk novin, jen je předem důležité jejich technické zadání pro správnou volbu tiskového stroje.

K tisku novin se u nás používá převážně novinový papír v gramážích kolem 70 g/m², ale oblíbené jsou i noviny na klasickém ofsetovém papíru v gramáži až 80 g/m². Noviny se většinou tisknou bez vazby s listy vloženými volně v sobě. Zpravidla se tiskne ve čtyřech až sedmi sloupcích, i když současná technologie dovoluje proměnnou šířku sloupce a pružnější úpravu tisku novin podle přání zákazníka.

Tisk svatebních novin
Častým zpestřením svateb bývají takzvané svatební noviny. Nejedná se o tisk novin v pravém slova smyslu. Svatební noviny se tisknou ve formátu A4 nebo A3 na kvalitní křídový papír do gramáže 100 g/m2, skládají se do brožury a sešívají.

Svatební noviny většinou obsahují několik informací o novomanželech, zvyky a tradice spojené se svatbou a svatebními obřady, vtipy a texty, které souvisí se svatbou a svatebčany a informace o svatební hostině.

Při přípravě podkladu pro tisk svatebních novin mějte na paměti, že počet stránek by měl být dělitelný čtyřmi – z důvodu sešívání dvoulistů k sobě.

Tisk novin v Liberci
Tisk nejrůznějších periodik můžete s klidným vědomím a svědomím svěřit tiskárně Geoprint v Liberci. Při tisku novin naplníme vaše očekávání nejvyšší kvality. Pravidelně tiskneme jak měsíčníky, tak týdeníky pro nejrůznější soukromé subjekty i veřejnou správu (obce, města a kraje).