Jak by měly vypadat podklady pro tisk

Pár informací před tím, než pošlete data do tisku!

 1. Je potřebné si ujasnit, co si od tisku slibujete. Finanční rozdíly mezi barevným, nebo černobílým prospektem jsou propastné. Vzneste dotaz a my vám připravíme variantní cenové nabídky.
 2. Jestliže jste natolik šikovní, že si data vytváříte sami, je možné data přinést na flash disku, CD, DVD a nebo je možné zaslat data e-mailem. V případě, že data přesahují 5 MB, tak hrozí nebezpečí, že data ucpou i bezdrátovou síť. V tom případě pošlete data přes úschovnu.
 3. Data musí být uložena v tiskovém PDF, které jde vytvořit jak v Corellu, tak v InDesignu.
 4. Barvy musí být převedeny buď do CMYKu, nebo do stupni šedi v případě, že požadujete tisk přímými barvami Pantone
 5. Jestliže požadujete , aby byl tisk až do krajů papíru, musí být nastavená tzv. spadávka. Přesahy na spadávku znamenají, že obraz je o 3 mm větší, než požadovaný formát papíru. Není potřeba propadat panice, toto vše za vás umí vytvořit počítač. Pouze je nutné zadat správný příkaz.
 6. Formát tiskoviny musí být označen ořezovými značkami, viz přiložený obrázek.
 7. V případě, že je dokument vícestránkový, je nutné stránky očíslovat. A úplně nejlepší je vytvořit a dodat maketu.
 8. A nejvíce opakovanou chybou je rozlišení obrázku. To, co se na obrazovce jeví jako nádhera, je pro ofsetový i digitální tisk nepoužitelné. Pro tisk je nezbytně nutné rozlišení 300 dpi. Argument, že na obrazovce to vypadá pěkně neobstojí. V seriálu Pobřežní hlídka je k vidění mimo holek v plavkách i moře, ale v televizi se v něm také nevykoupete. Prostě zadejte příkaz uložit v tiskovém PDF a počítač už bude vědět.
 9. Důležitá informace: Upozorňujeme, že náš RIP má přednastaven automatický přetisk černých objektů a barevnosti CMYK 0/0/0/100. Pokud nechcete tyto objekty přetisknout, upozorněte nás na to při zadávání dat do tisku !!! Ostatní nastavení přetisků zůstane zachováno, a to i v případě, že přetiskujete bílou !!!
 10. Jestliže máte pouze představu a nechcete se grafikou zabývat, je nejlepší se s námi spojit, nebo ještě lépe se po dohodě stavit a naši grafici ve spolupráci s vámi vám vaši představu převedou do tiskových dat.
 11. Jestliže vám není něco z tohoto jasné, nebojte se a zavolejte, nebo pošlete dotaz na naší e-net adresu. Věřte, že nám není nic milejšího, než vás poučit. Ono to v nás vytváří mylný dojem, že jsme chytří.