Každý výrobek potřebuje návod jak s ním zacházet. Je tedy pravdou, že já osobně se řídím názorem, že návod se používá až v okamžiku, kdy veškeré pokusy o zprovoznění výrobku zkrachují.
Nicméně, výroba návodů na použití tvoří velkou část produkce většiny polygrafických podniků. Návody na použití se tisknou ve formátech, které by měly alespoň trochu odpovídat formátu výrobku. Těžko budete k jehle přikládat plakát ve formátu A2. I když dle nařízení Europské unie je povinné vydávat návody ve všech unijních jazycích, tudíž se k onomu obřímu formátu pozvolna blížíme.
Návody na jehly neděláme, ale protože Liberecký kraj je prakticky plně závislý na automobilovém průmyslu, tiskneme spoustu návodů na výrobky spojené s automobilovou výrobou.
Návody mohou být k výrobku přiloženy jako sešit o více stranách ve formátech A7, A6 , A5, u větších a složitějších výrobků se jedná o formáty A4. Dokonce děláme manuály které jsou založeny v šanonových deskách a rozsahem se blíží knize Bílá velryba s ilustracemi.
Manuály a návody se knihaří opět dle přání zákazníka buď do vazby V1 šité na skoby, nebo se skládají (falcují) na výsledný formát z větších archů a někdy, jak už bylo uvedeno, se jednotlivé listy manuálu snášejí a vkládají do šanonových desek. Ty desky, mimochodem také umíme vyrobit.
Často je návod na použití vytištěn přímo na obalu výrobku, popřípadě je výrobek přidělán k podložce. Určitě znáte třeba náhradní díly do koupelen, kousky sprch či těsnění. Tyto výrobky jsou zavěšeny v regálech tzv eurozávěsem. Tady se používá co nejtvrdší materiál, nejlépe lepenka v gramážích až 450 g/m2, někdy i polaminovaná. Tyto obaly se vysekávají do požadovaného tvaru, ale to se již obloukem vracíme ke knihařskému zpracování.